Aktualności szkoły
2013/2014

Uczciliśmy 25 rocznicę wyborów czerwcowych

Data: 12.06.2014

4 czerwca 1989 r. odbyły się pierwsze, od zakończenia II wojny światowej, wolne wybory do polskiego Senatu i częściowo wolne wybory do Sejmu. Wydarzenie to było efektem porozumień zawartych wcześniej - podczas toczących się w Pałacu Namiestnikowskim obrad „okrągłego stołu”. W wyniku wyborów 161 mandatów poselskich przypadło przedstawicielom opozycji solidarnościowej. Wydarzenie to było pierwszym krokiem do budowy wolnej, demokratycznej Polski. 6 czerwca uczniowie naszej szkoły, wspólnie z przedstawicielami Gimnazjum Ekologicznego nr 3 z Oddziałami Integracyjnymi w Bielawie, uczestniczyli w spotkaniu ze świadkami tamtych wydarzeń:

p. Marianem Kowalem- działaczem solidarnościowym i jednym z posłów na sejm kontraktowy oraz
p. Januszem Manieckim- współautorem ciekawego opracowania ”Solidarność Ziemi Dzierżoniowskiej 1980-1989 – przyczynek do dziejów”.

Spotkanie rozpoczęło się od wysłuchania fragmentu audycji pochodzącej z kampanii wyborczej 1989 r., pozyskanej dzięki życzliwości p. Danuty Myśliwiec zaangażowanej w wydawanie pisma Komitetu Obywatelskiego „S” Ziemi Dzierżoniowskiej -„Kalenica”.
Zaproszeni goście opowiedzieli o tamtych, tak ważnych dla Polski, czasach, przybliżyli uczniom sylwetki lokalnych działaczy opozycyjnych i ich losy. Całość zilustrowana była prezentacją zdjęć i plakatów.
W imieniu obu szkół dziękujemy zaproszonym gościom za poświęcony nam czas. Mamy nadzieję, że spotkanie zainspiruje naszych uczniów do zainteresowania się zarówno dziejami Małej Ojczyzny jak i ruchu solidarnościowego.

H. i A. Sepełowscy

Piękny sukces naszych uczniów !!!

Data: 09.06.2014

27 maja odbyła się Sesja Rady Powiatu Dzierżoniowskiego poświęcona 25 rocznicy wolnych wyborów do Senatu i częściowo wolnych do Sejmu oraz 15-leciu funkcjonowania powiatów. W trakcie tej uroczystości podsumowano także międzyszkolny konkurs „Święto wolności i demokracji” zorganizowany przez senatora Stanisława Jurcewicza. Komisja konkursowa w składzie: Mateusz Cegiełka - przewodniczący jury
Dariusz Kucharski – Wicestarosta Powiatu Dzierżoniowskiego – zastępca przewodniczącego jury
Dorota Gromadzka – Radna Sejmiku Województwa Dolnośląskiego – zastępca przewodniczącego jury
Jacek Grzebieluch – Przewodniczący Rady Powiatu Dzierżoniowskiego – zastępca przewodniczącego jury
Patrycja Sznurowska – Dyrektor Biura Senatora RP Stanisława Jurcewicza – sekretarz jury
wyłoniła 12 laureatów: 5 gimnazjalistów i 7 uczniów szkół ponadgimnazjalnych.
Wśród nich znaleźli się także uczniowie Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Bielawie. Radosław Pohl w kategorii szkół ponadgimnazjalnych oraz Daria Murawska i Weronika Stawiarska w kategorii gimnazjalnej.
Cała trójka będzie w nagrodę uczestniczyła w wycieczce do Warszawy połączonej ze zwiedzaniem Senatu i Sejmu RP, Pałacu Prezydenckiego a jednocześnie uda się z wizytą do Centrum Nauki Kopernik. Życzymy miłych wrażeń i niezapomnianych przeżyć !!!

H. i A. Sepełowscy

Wolontariat

Data: 06.06.2014

Uczniowie LO w Bielawie chętnie angażują się w akcje wolontariatu. Ośrodek Pomocy Społecznej docenił działania Angeliki Olkowicz, Angeliki Nowak, Marii Nowik, Nikoli Gruszczyńskiej, Kamili Czerwińskiej, Jessiki Opioły, Aleksandry Stańczewskiej i czniów innych szkół i zorganizował trzydniowy wyjazd do Szklarskiej Poręby i Jakuszyc łączący szkolenie z wypoczynkiem.
pierwszym dniu zapoznaliśmy się z zagadnieniem wolontariatu sportowego dzięki pani Elżbiecie Pawłowskiej oraz historią Biegu Piastów, o której opowiedziała nam pani Kinga Jaworek. Po wykładach cała grupa udała się do Czech, gdzie w Harrahovie podziwiała mamucią skocznię.
Drugi dzień rozpoczęliśmy od zwiedzania Szklarskiej Poręby, odbyliśmy wycieczkę do wodospadu Kamieńczyka, Karkonoskiego Centrum Ekologicznego oraz wjechaliśmy wyciągiem krzesełkowym na Szrenicę.
Ostatni dzień spędziliśmy na zajęciach dotyczących komunikacji interpersonalnej. Udany wyjazd skłonił nas do refleksji, że na pewno wart pomagać innym, ponieważ dobro z podwojoną siłą wraca do ciebie.

Maria Nowik
Angelika Nowak
Nikola Gruszczyńska

Licealiści z Bielawy na wykładzie doktora B. Bednarka

Data: 06.06.2014

Z okazji 37 Dni Dzierżoniowa w Miejsko-Powiatowej Bibliotece odbył się otwarty wykład doktora Bogusława Bednarka “O smoku Fafnirze. W kręgu nordyckiego eposu”. Szanownego gościa, pracownika naukowego Uniwersytetu Wrocławskiego, autora programu “Labirynty kultury” oraz licznych publikacji, powitała pani dyrektor biblioteki Jadwiga Horanin.
W herbie Dzierżoniowa jest św. Jerzy walczący ze smokiem. Wykład więc dotyczył motywu smoka w literaturze przede wszystkim nordyckiej, nawiązywał do eposów celtyckich i germańskich, a także współczesnej literatury fantasy. Wśród wymienionych przykładów największe zainteresowanie młodzieży z bielawskiego LO wzbudził Tolkienowski Smoug.
Wykład zachwycił nie tylko uczniów naszej szkoły, lecz wszystkich zgromadzonych gości. Po zakończeniu wystąpienia znakomitego erudyty nikt nie był skory do wyjścia – słuchacze chętnie zadawali pytania i dzielili się swoimi refleksjami.

Katarzyna Hyra
Aleksandra Wypych


Finał X edycji Regionalnego Konkursu Śladami starożytnych cywilizacji

Data: 06.06.2014

W dniu 13 maja 2014 roku odbył się w Wałbrzychu finał X edycji Regionalnego Konkursu „Śladami starożytnych cywilizacji”. Organizatorem konkursu było Publiczne Gimnazjum nr 2 im Kawalerów Orderu Uśmiechu w Wałbrzychu. Wśród 28 gimnazjalistów znalazła się trójka uczniów z naszej szkoły:
Natalia Kochańska, Oskar Stajno i Daria Murawska. Ostatecznie Natalia Kochańska z wynikiem 56 pkt, zajęła 3 miejsce a Oskar Stajno został sklasyfikowany tuż za podium na 4 miejscu.

Gratulujemy !!!
Andrzej Sepełowski

IV edycja Powiatowego Konkursu Moja gmina, mój powiat

Data: 06.06.2014

nia 23 maja 2014 roku w Zespole Szkół i Placówek Kształcenia Zawodowego w Bielawie odbyła się IV edycja Powiatowego Konkursu "Moja gmina, mój powiat". Reprezentanci naszego liceum zajęli w nim 3 miejsce. W tym roku nasza szkołę reprezentowali: Michał Piesik, Daniel Dużyk i Patryk Źródlak . Zwyciężyła ekipa Zespołu Szkół i Placówek Kształcenia Zawodowego w Bielawie a drugie miejsce przypadło drużynie I Liceum Ogólnokształcącego w Dzierżoniowie. Uczniowie musieli wykazać się wiedzą z zakresu geografii, historii, wiedzy o społeczeństwie, prawa administracyjnego, oraz kultury powiatu dzierżoniowskiego. Dziękujemy naszym uczniom za godne reprezentowanie naszej szkoły i życzymy dalszych sukcesów.

Andrzej Sepełowski

Konkurs historyczny Bolesław Chrobry i Polska Piastów

Data: 06.06.2014

W dniu 20 maja 2014 r. odbył się w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Bielawie konkurs historyczny „Bolesław Chrobry i Polska Piastów”, poświęcony przede wszystkim patronowi naszej szkoły oraz panowaniu pierwszej dynastii w Polsce. Startowało w nim 33 uczniów klas gimnazjalnych i licealnych. Ostatecznie zwycięstwo odniósł Radosław Pohl z klasy I a LO - 77 pkt. Na drugim miejscu uplasował się Oskar Stajno z klasy I a gimnazjum - 64 pkt a trzecia była Natalia Kochańska z klasy I a gimnazjum - 63 pkt.
W kategorii gimnazjalnej oprócz Oskara i Natalii na podium znalazła się Kinga Szewczuk z klasy III a gimnazjum.

Gratulujemy!!!
Andrzej Sepełowski

Mistrzostwa Bielawy Szkół Gimnazjalnych w Pływaniu

Data: 20.05.2014

Dnia 20.05.2014 w Pływalni Miejskiej "Aquarius" odbyły się Mistrzostwa Bielawy Szkół Gimnazjalnych w Pływaniu. Do rozegrania były konkurencje 2 x 50m stylem dowolnym i sztafeta 6 x 50m stylem dowolnym. Indywidualnie Dominika Małecka czasem 38,39s zdobyła brązowy medal zajmując III miejsce. Krzysztof Jędruchniewicz czasem 37,38s zajął III miejscei zdobył brązowy medal. Sztafeta w składzie: Aleksandra Mazur, Paweł Masek, Dominika Małecka, Dawid Zieliński, Katarzyna Orylska, Krzysztof Jędruchniewicz łącznym czasem 4:36:48s wywalczyła srebrny medal plasując się na II miejscu.
Padły również nowe rekordy życiowe.
Gratulujemy zawodnikom, zwłaszcza że klasyfikację generalną zakończyło nasze gimnazjum na 3 miejscu zdobywają puchar w punktacji drużynowej.

Gratulujemy i dziękuję zawodnikom.
Małgorzata Morańda


DZIEŃ SZEKSPIROWSKI W BIELAWSKIM ZSO

Data: 09.05.2014

Poniedziałek 14 kwietnia upłynął w naszej szkole pod znakiem twórczości Szekspira. Na początku programu uczniowie i zaproszeni goście zapoznali się z życiem i twórczością wielkiego stradfordczyka oraz mieli przyjemność wysłuchania wybranych sonetów w mistrzowskiej interpretacji uczniów liceum Danieli Jagiełły i Krystiana Kubiaka. Szkolne Koło Teatralne działające pod opieką p. Oliwi Mróz przedstawiło spektakl pt. „Poskromienie złośnicy”. Aktorzy idealnie wcielili się w swoje role, a ich wspaniały występ został nagrodzony gromkimi brawami. Po spektaklu p. wicedyrektor Danuta Gierczak podziękowała organizatorom i uczniom zaangażowanym w całe przedsięwzięcie.

Maria Nowik 1b LO