Aktualności

Obchody Święta Niepodległości i finał Szkolnego Konkursu
O Polskę niepodległą i jej granice – 1908-1922

Data: 15.11.2017

W dniu 10 listopada 2017 roku z okazji Święta Niepodległości odbył się w Teatrze Robotniczym w Bielawie finał kolejnej edycji naszego Szkolnego Konkursu „O Polskę Niepodległą i jej granice - 1908-1922”. Jego celem była popularyzacja wiedzy historycznej oraz upamiętnienie 99 rocznicy odzyskania niepodległości przez nasz kraj.. W decydującej rozgrywce wzięło udział 8 finalistów wyłonionych w eliminacjach pisemnych, które miały miejsce 30 października 2017 roku. Uczestnicy musieli popisać się wiedzą dotyczącą postaci historycznych i najważniejszych wydarzeń, które doprowadziły do powstania niepodległego państwa w 1918 roku oraz przebiegu walk o granice Rzeczypospolitej w latach 1918-22.

Duże znaczenie miała także znajomość źródeł historycznych, mapy historycznej, literatury polskiej i muzyki oraz umiejętne wykorzystanie materiału filmowego, który prezentował polski wysiłek zbrojny w latach I wojny światowej i po jej zakończeniu. Ostatecznie zwycięstwo odniósł Oskar Stajno z klasy II a LO licealnej, II miejsce przypadło Dagmara Weber z III a licealnej a trzecie Kacprowi Winnickiemu z III a licealnej. Najlepszy wynik wśród gimnazjalistów osiągnęła Ania Łyżwa z klasy II a. Konkurs prowadził pan Andrzej Sepełowski a w komisji oceniającej uczniów pracowali: pani Dorota Kot oraz pan Andrzej Ziemieńczuk. Laureaci zostali uhonorowani nagrodami, które ufundowali: Burmistrz Miasta Bielawa – pan Piotr Łyżwa oraz Starostwo Powiatowe w Dzierżoniowie ramach tegorocznego grantu oświatowego. Impreza mogła się odbyć dzięki pomocy dyrektora Miejskiego Ośrodka Kultury i Sztuki w Bielawie – pana Jana Gładysza oraz innych pracowników tej instytucji.

IV Powiatowy Turniej Szachowy z okazji Święta Niepodległości

Data: 14.11.2017

listopada 2017 r. odbył się w naszej szkole IV Powiatowy Turniej Szachowy z okazji Święta Niepodległości dla uczniów klas gimnazjalnych i szkół ponadgimnazjalnych powiatu dzierżoniowskiego powiatu dzierżoniowskiego. W zawodach uczestniczyli reprezentanci z II LO w Dzierżoniowie, Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Chrobrego w Bielawie, Zespołu Szkół i Placówek Kształcenia Zawodowego w Bielawie, Gimnazjum nr 5 w Bielawie, Szkoły Podstawowej nr 1 w Dzierżoniowie (uczniowie klas gimnazjalnych) i Szkoły Podstawowej nr 10 w Bielawie (uczniowie klas gimnazjalnych). W sumie 24 zawodników prowadziło rywalizację w ciągu 6 rund.

Zawody rozgrywano systemem szwajcarskim. Rywalizacja toczyła się w sportowej atmosferze i sprzyjała integracji środowiska uczniowskiego z tych szkół powiatu dzierżoniowskiego, które przyjęły zaproszenie na tegoroczny turniej. I miejsce w zawodach zajął uczeń klasy gimnazjalnej ze Szkoły Podstawowej nr 10 w Bielawie Michał Czubaty, na drugim i trzecim stopniu podium uplasowali się także gimnazjaliści, którzy reprezentowali Szkołę Podstawową nr 1 w Dzierżoniowie. Byli to Maksymilian Palej oraz Mateusz Perekasz. Dopiero czwarty był najlepszy reprezentant szkół ponadgimnazjalnych Bartosz Rakoczy, reprezentujący Zespół Szkół i Placówek Kształcenia Zawodowego w Bielawie. Impreza odbywała się w ramach grantu oświatowego przyznanego przez Starostwo Powiatowe w Dzierżoniowie. Fundatorami nagród byli Przewodniczący Rady Miejskiej w Bielawie – pan Zbigniew Dragan oraz Starostwo Powiatowe w Dzierżoniowie. Turniej przeprowadził pan Andrzej Sepełowski. Pomoc przy organizacji imprezy, w postaci zegarów szachowych, uzyskano także ze strony pana Jarosława Kresy - prezesa klubu szachowego Dwie wieże w Dzierżoniowie. Nagrody wręczyła pani dyrektor Iwona Gryś, która gratulowała zwycięzcom i podziękowała uczestnikom za sportową rywalizację.

Absolwenci na rynku pracy
warsztaty planowania kariery.

Data: 03.11.2017

26 października grupa uczniów klas trzecich licealnych uczestniczyła w spotkaniu z Panią Sylwią Napierską , która jest koordynatorką do spraw pracowniczych w firmie Lincoln Electric Bester, trenerką biznesu, a także wykładowcą na jednej z wyższych uczelni. Spotkanie zorganizowano w ramach „Tygodnia kariery” i dotyczyło poszukiwania pracy, a także pozycji młodych ludzi na rynku pracy.
Uczniowie zapoznali się z możliwościami i wyzwaniami, jakie czekają ich na rynku pracy, dyskutowali na temat swoich mocnych i słabych stron z punktu widzenia pracodawców. Zapoznali się z zasadami przygotowania dobrego CV, a także przebiegiem rozmowy kwalifikacyjnej i tego, jakich błędów powinno się unikać podczas procesu rekrutacyjnego. Zapoznali się również z obecną sytuacją na rynku pracy- jakich pracowników poszukują obecnie pracodawcy i jak zaplanować swoją własną karierę zawodową.
Natalia Nowicka

AKCJA CHARYTATYWNA W CHROBRYM

Data: 03.11.2017

Jak co roku w naszej szkole odbyła się akcja charytatywna "Trick or treat" nawiązująca do zabawy Halloweenowej Cukierek albo psikus .
30 października, wolontariusze, przebrani za różne straszne stwory, przemierzali klasy oraz korytarze naszej szkoły w poszukiwaniu cukierków. Dzięki hojności uczniów i nauczycieli udało im się uzbierać pokaźną ilość słodyczy, które w formie paczek mikołajkowych zostaną przekazane potrzebującym dzieciom. Dziękujemy wszystkim zaangażowanym nauczycielom i uczniom, którzy przyłączyli się do naszej akcji. Bardzo cieszymy się z wyniku tegorocznej zbiórki i mamy nadzieję, że za rok będzie jeszcze lepiej!
Julia Kurzawa

FAHRENHEIT 451

Data: 18.10.2017

On Thursday 12th October we went with our teachers Swietłaną Błażejczyk i Dorotą Kot to Wroclaw to watch a performance “Fahrenheit 451”. It was played by British actors from American Drama Group Europe. The main characters were Guy Montag played by Eddie Muruako, Clarisse played by Sophie Attwood, Mildred played by Jade Allen, Faber and Beatty played by Steve Dorsett. Other roles have been played by the mentioned actors.

The show is about a fireman Guy Montag whose job is to burn books. In his town it's illegal to have books. He has been a fireman for ten years, and he has never questioned the pleasure of burning or the joy of watching pages consumed by flames. He never questioned anything until he meets a seventeen-year-old girl Clarisse who tells him of a past when people were not afraid. Then he meets a professor who told him of a future in which people could think and Guy Montag suddenly realises what he has to do - steal a book and read it. From that moment his life changes forever.

It's safe to say that this performance was very interesting. I didn't understand everything, but still I liked it. The accent of the actors was brilliant, especially the actor playing Guy Montag. It was the first time I had an opportunity to take part in something like this and I think that I would do it again.

Malwina Szumilas kl. IDJ