2 6 5 2 --> 3 4 7     Rozdanie wyników maturalnychData: 27.06.2013     
Informujemy, że wyniki maturalne wydawane będą dnia 28.06.2013 od godz. 12:00 u Dyrektora Szkoły.


     Ogólnopolski sukces uczniów Gimnazjum nr 5Data: 03.06.2013     
21 maja rozegrał się finał ogólnopolskiego konkursu "Poznajemy parki krajobrazowe Polski" w Przysieku, miejscowości nieopodal Torunia. W finale zmierzyło się ze sobą 16 czteroosobowych drużyn, po jednej z każdego województwa. Konkurs był podzielony na 2 etapy. Pierwszy etap składał się z testu zawierającego 10 pytań na temat parków krajobrazowych na terenie całej Polski i 15 pytań z wiedzy o ekologii, ochronie środowiska oraz botanice. Należy zwrócić uwagę na fakt, że w Polsce znajduje sięponad 120 parków krajobrazowych, więc uczestnicy musieli się wykazać solidnym przygotowaniem. Druga część zadań sprawdzała umiejętność rozpoznawania gatunków chronionych w Polsce. Do następnego etapu przeszyło 9 drużyn, w tym nasza reprezentacja. W kolejnym teście było zawartych 10 pytań ze znajomości topografii. W późniejszym czasie uczniowie rozpoznawali pospolite gatunki roślin. Każdy musiał znać ponad 310 gatunków roślin i zwierząt (chronionych i pospolitych). Konkurs był niezwykle trudny i wymagał wiele pracy. Reprezentacja naszego województwa składała się z 4 uczennic Gimnazjum nr 5 w Bielawie. Dziewczyny były przygotowywane od początku roku szkolnego przez Panią Jolantę Kupis. Reprezentantki województwa dolnośląskiego zajęły 9 miejsce, co jest dużym sukcesem dla uczennic, gdyż konkurs miał charakter ogólnopolski. Po zakończeniu konkursu i odebraniu nagród przez drużyny odbyły się zajęcia edukacyjne - zwiedzanie zabytków Torunia. Obejrzeliśmy m.in.dom Mikołaja Kopernika i Krzywą Basztę. Przez kolejne 2 dni odbywały się wycieczki do okolicznych parków krajobrazowych, zwiedzenie gospodarstwa agroturystycznego, rejs po jeziorze Gopło, obejrzenie Mysiej Wieży. Widać, że niezapomniane wycieczki i czas spędzony w Przysieku wynagrodziły trudy nauki.


Ewelina Węgielnik

     Zakończenie roku szkolnego maturzystów 2013 - fotorelacjaData: 03.06.2013     


     Doradca zawodowy w naszej szkole.Data: 13.05.2013     
16 kwietnia 2013r. w ZSO w auli szkolnej odbyło się spotkanie uczniów klas maturalnych z doradcą zawodowym z Urzędu Pracy w Bielawie. Pani Dorota Matejaszek przedstawiła informację na temat usług świadczonych przez Urząd Pracy. Poinformowała o prawach i obowiązkach osób bezrobotnych, o usługach i instrumentach rynku pracy, formach aktywizacji zawodowej osób bezrobotnych, usługach poradnictwa zawodowego oraz o sytuacji na lokalnym rynku pracy.

Marzena Kubera     Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego 1887-1922Data: 13.05.2013     
W dniu 20 marca 2013 roku odbył się we Wrocławiu finał wojewódzki Olimpiady Tematycznej „Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego 1887-1922” w kategorii licealnej. Uczestniczyło w nim 12 najlepszych licealistów z województwa dolnośląskiego wyłonionych w I etapie, który miał miejsce w grudniu 2012 r. we Wrocławiu. Finaliści reprezentowali 6 szkół z Wrocławia, Bielawy, Lubina i Wałbrzycha. Bardzo dobrze spisali się uczniowie naszej szkoły: Radosław Pohl z klasy I a oraz Bartek Sobol z klasy II a. W bardzo silnej konkurencji Radek zdobył 3 miejsce uzyskując 131 pkt a Bartek został sklasyfikowany na 8 pozycji z dorobkiem 103 pkt.
Obu naszym reprezentantom gratulujemy udanego startu!

Andrzej Sepełowski     Chrobry odwiedził Uniwersytet PrzyrodniczyData: 30.04.2013     
12 kwietnia 2013r. uczniowie bielawskiego liceum zostali zaproszeni do udziału w warsztatach pt."Człowiek w świecie przyrody". Zajęcia odbyły się na wydziale przyrodniczo-technologicznym Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Uczniowie mogli poznać uczelnie i wszystkie jej aspekty. Zaczynając od kół zainteresowań studenckich, a kończąc na dziekanacie. Ponadto odbywały się wykłady i warsztaty o różnej tematyce z dziedziny przyrody i technologii.


     Rozstrzygnięcie konkursuData: 22.04.2013     
Rozstrzygnięcie konkursu na pracę i hasła dopingujące załogę Ogryzek-Dachowski na trasach Rajdu Świdnickiego Krause.
Główną nagrodę w postaci kurtki zespołowej otrzymała uczennica klasy 1b LO Alicja Opiela - za pracę i hasła dopingujące. Drugą nagrodę w postaci koszulki zespołowej otrzymała uczennica klasy 1b LO Klaudia Skowrońska - za hasła dopingujące.


     Hasła dopingujące załogę Ogryzek-DachowskiData: 18.04.2013     

Całą siłą gaz w podłodze,
całe serce w to wkładajcie.
Powodzenia wam na rajdzie!

Ogryzek pierwszy będzie dziś na mecie,
nigdy go już nie złapiecie.

Gnaj jak piorun, błyskawica,
będziesz szybszy niż Kubica.

Gdy Ogryzek w auto wskoczy,
nikt mu dzisiaj nie podskoczy.

Z kierownicą mu do twarzy
i zwycięstwo mu się marzy,
więc otuchy mu dodamy
dzisiaj wyścig ten wygramy.

Jeśli czegoś naprawdę chcesz
zawsze możesz zdobyć to,
możesz wygrać każdy rajd...
Wyścig o zwycięstwo.

W swojej bryce bohaterem
po zwycięstwo mknie,
dziś na mecie pierwszy będzie
każdy dobrze to wie.


Klaudia Skowrońska, Alicja Opiela kl. 1b LO     "Żyć z pasją" - Jakub CieplechowiczData: 18.04.2013     

Spotkanie z kierowcą i pilotem rajdowym.


Dnia 12 kwietnia 2013 r. o godzinie 8:45 w Gimnazjum nr 5 w auli szkolnej odbyło się spotkanie uczniów z kierowcą rajdowym panem Sławomirem Ogryzkiem i pilotem rajdowym panem Grzegorzem Dachowskim.
Po krótkim powitaniu i przedstawieniu gości przez panią dyrektor Marzannę Kamińska, panowie opowiedzieli nam o swojej pasji, którą są rajdy samochodowe i o rzeczach, które poświęcili, żeby ją realizować.
Dowiedzieliśmy się, że kierowca i pilot zanim wystartują w rajdzie, przygotowują się do niego podczas próbnych jazd. Wtedy kierowca oswaja się z drogą i jej podłożem, a pilot szczegółowo ją opisuje. Dzięki tym przygotowaniom podczas rajdu stanowią jeden zespół, gdzie kierowca jedzie najlepiej i najszybciej jak potrafi,a pilot go prowadzi.
Dowiedzieliśmy się również, że spoczywa na nich duża odpowiedzialność, że muszą mieć na uwadze nie tylko własne bezpieczeństwo, ale też ludzi przybyłych na rajd. Zwrócili naszą uwagę na fakt, że kibice też muszą zachowywać się rozważnie, by na trasie nie doszło do tragedii.
Po spotkaniu, które trwało godzinę, wszyscy pełni wrażeń rozeszliśmy się do klas.
Uważam, że to spotkanie było udane, ponieważ dowiedziałem się dużo o organizacji i wyścigach rajdowych.

Jakub Cieplechowicz kl. 1a GIM     Kochają to, co robią! - Natalia SawaData: 18.04.2013     
Rajdy od dawna fascynują i intrygują ludzi. W nich przede wszystkim liczy się szybkość, którą tak bardzo uwielbiają obserwatorzy. Jednakże same wyścigi to nie wszystko - liczą się ludzie, którzy na krawędzi życia i śmierci dostarczają nam odrobinę rozrywki. Większość fanów zapewne nawet nie miała okazji ich poznać, natomiast my uczniowie Gimnazjum nr 5 i Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Chrobrego w Bielawie przeżyliśmy właśnie takie spotkanie.
Dwunastego kwietnia do naszej szkoły przybył kierowca rajdowy Sławomir Ogryzek wraz ze swoim pilotem Grzegorzem Dachowskim. Panowie opowiadali wiele zdarzeń i przeżyć z odbytych rajdów. W ich wypowiedziach było mnóstwo szczegółów i ciekawostek. Już po pierwszych zdaniach wiedzieliśmy jak bardzo kochają to, co robią. Dla nich rajdy to więcej niż pasja czy hobby, one są częścią ich życia, bez której nie potrafiliby funkcjonować. Nie wyobrażaliby sobie innego zawodu, ponieważ już od najmłodszych lat fascynują się tym sportem.
Większość spotkania przeminęła na wypowiedziach o zbliżającym się rajdzie Świdnickim Krause, który odbywał się od dwunastego do czternastego kwietnia. To własnie w nim miał brać udział nasz gość.
poznanie bliżej tak niesamowitych ludzi było wspaniałą przygodą, którą będziemy długo jeszcze wspominać. Na szczęście pozostało nam po niej kilka zdjęć zrobionych tuż po spotkaniu.

Natalia Sawa 1a GIMCopyright © 2010 by ZSO w Bielawie. Wszelkie prawa zastrzeżone. Autor strony - Kamil Nowak.